Die Finanzkrise in Metaphern zur Funktion der Metapher in Wirtschaftstexten

Title: Die Finanzkrise in Metaphern zur Funktion der Metapher in Wirtschaftstexten
Source document: Brünner Beiträge zur Germanistik und Nordistik. 2010, vol. 15 [24], iss. 1-2, pp. [65]-83
Extent
[65]-83
  • ISSN
    1803-7380 (print)
    2336-4408 (online)
Type: Article
Language
License: Not specified license
 

Notice: These citations are automatically created and might not follow citation rules properly.

Abstract(s)
Emotions are a complex of phenomenons, which belong to a human beeing, to his perception and reflexion of his own environment. Human emotions are generally expressed by the transfer of meaning of a word, especially metaphorically. Metaphors have been considered not only as a "language ornament", but as well as a special mean, which enables us how to express everything what's difficult to say appropriately. The German economic weekly newspaper Euro.de and it's Czech version Euro.cz (both in a period of January 2009) have been chosen for the language analysis. The name itself "crisis" is emotionalized and all the metaphoric means of language emphasize its intensity even more. Metaphors can be found also in the economic texts, thanks to their creativity and ability to name the things truthfully. The most frequent areas of the metaphorical expressions include topics as a weather/elements, parts of a human body and a war. Result of the analysis brings surprising results: this phenomenon is not felt just in a negative way, which we could expect. The truth is, that the positive responses are in a minority, comparing to those negative ones, but as we can see, the undesirable phenomenon as a financial crisis has its two faces.
Emoce jsou komplexním fenoménem, který náleží člověku, jeho vnímání a prožívání okolního světa. V jazykové rovině jsou lidské emoce často vyjadřovány přenášením významu, a to zejména metaforicky. Metafory jsou již dlouho považovány nejen za literární ornament, ale za speciální jazykový prostředek, který pomáhá člověku vyjádřit a uchopit všechno, co je pro něj obtížné pojmenovat a vhodně vyjádřit. Pro jazykovou analýzu byly vybrány německý hospodářský týdenník Euro.de a jeho česká varianta Euro.cz za období měsíce ledna 2009. Sám název "krize" je emocionálně zabarven a metaforické prostředky jazyka jeho intenzitu dále podtrhují. Metafory díky své kreativitě a schopnosti pojmenovat věci a jevy výstižně a kondenzovaně lze dnes najít i v textech ekonomických. Mezi nejčastější oblasti metaforického pojmenování patří oblasti zahrnující počasí/živly, části lidského těla a tematiku války. Výsledek analýzy s sebou přináší překvapivé výsledky: tento fenomén není pociťován pouze negativně, jak by se dalo logicky očekávat. Pozitivní odezvy jsou sice proti těm negativním v menšině, ale jak je vidět i nežádoucí jev jako je finanční krize má dvě tváře.
References
[1] http:www.euro.cz (Archiv der Zeitschrift, Zeitspanne Januar 2009, 4 Ausgaben)

[2] http:www.wiso-net.de (Archiv der Zeitschrift, Zeitspanne Januar 2009, 1 Internetausgabe)

[3] Baldauf, Christa (1997). Metapher und Kognition. Grundlagen einer neuen Theorie der Alltagsmetapher. Peter Lang Verlag, Frakfurt am Main.

[4] Brünner, Gisela (1987). Metaphern für Sprache und Kommunikation in Alltag und Wissenschaft. In: Diskussion Deutsch, S. 100–119.

[5] Gibbs, R.W., Leggit, J.S., Turner, E.A (2002). What's special about figurative language in emotional communication. In: Fussel, S.R (hrsg.): The verbal communication of emotions. Interdisciplinary perspectives. Erlbaum, Mahwah, NJ, S. 125–149.

[6] Höppnerová, Věra (2006). Bildhaftes Wirtschaftsdeutsch. Auf Spurensuche im Metaphernbereich. In: Deutsch als Fremdsprache 6, S. 233–238.

[7] Lakoff, George. Johnson, Mark (2002). Metafory, kterými žijeme. Host, Brno.

[8] Schwarz-Friesel, Monika (2007). Sprache und Emotion. A. Francke Verlag, Tübingen.

[9] Stegu, Martin (1996). Die Metapher in der Sprache der Wirtschaft. In: Spillner, Bernd (hrsg.): Stil in Fachsprachen. Peter Lang, Frankfurt am Main. S. 69–80.

[10] Winko, Simone (2006). Wovon man kaum sprechen kann. Emotionen und Metaphern in literarischen Texten. In: Der Deutschunterricht 6, S. 18–25.